כיצד תדע שבנית מודל עסקי מנצח?

תהליך בניית המודל העסקי באמצעות לוח הקנבס הוא תהליך איטרטיבי הכולל שלושה שלבים :

  1. ציור המודל העסקי על לוח הקנבס.
  2. הערכת המודל העסקי
  3. יציאה לשטח ובדיקת המודל העסקי

SWOT for canvas_1מציאת המודל העסקי הנכון הוא תהליך של התנסות מתמשכת ולימוד מטעויות. ישנם יזמים שמוצאים את המודל העסקי אחרי חודשים של עבודה, ולאחר ששינו אותו מספר פעמים. לדוגמה, חברת  Google החלה את מסעה בניסיון למכור רישיונות לאלגוריתם החיפוש שפיתחה. רק לאחר שגילתה כי חברות החיפוש שהיו פעילות באותה עת לא גילו עניין ברכישת אלגוריתם החיפוש שפיתחה, Google הבינה שעליה לשנות את המודל העסקי. היא החליטה על מודל עסקי מבוסס פרסומות ואימצה רעיון עליו רשום פטנט על שם חברת Overture (מהלך שגרר מאבק משפטי ממושך).

חברת Facebook, הטוענת למיליארד לקוחות, מצאה את הדרך ללבבות של לקוחותיה, אך האם מצאה את הדרך אל כיסם?. חסידי Facebook חשים על בשרם את המאמץ של Facebook למצוא מודל עסקי בר קיימא. הכנסת Facebook אמנם הולכת וגדלה (ב 2014 הגיעה ל 12.46 מיליארד דולר, אך בהשוואה ל- Google, שייצרה באותה שנה הכנסה של 66 מיליארד דולר מפרסומות, יש ל Facebook לאן להשתפר.

מודל ה- SWOT הקלסי מאפשר להעריך את  המודל העסקי שבנינו. בתרשים משמאל תזכורת קצרה על מודל ה- SWOT. המודל בוחן את מצבנו בכמה מישורים: חולשות מול איומים, וחוזקות מול הזדמנויות. הוא גם בוחן את המודל העסקי בהווה ובעבר אל מול האיומים וההזדמנויות צופי פני עתיד. ה- SWOT מפריד בין איומים והזדמנויות התלויים במודל העסקי אל מול אלו התלויים בכוחות חיצוניים שלנו אין השפעה עליהם.

swot

השימוש ב- SWOT לניתוח המודל העסקי הוא כלי חשיבה רב עוצמה שיסייע בפיתוח המודל העתידי כשלב מקדמי לפני יציאה לשטח ובדיקת המודל באמצעים יותר "חיים".

 

הרשימה הבאה נלקחה מספרו של אלכסנדר אוסטרוולדר – Business model generation והיא כוללת סדרה של שאלות הבודקות את המודל העסקי.

תחילה נבחן  את לכידות המודל באמצעות ניתוח החוזקות והחולשות שלו

SWOT-canvas

השלב הבא נועד לבחון את כיצד כוחות חיצוניים כמו תחרות, סביבה משפטית, סביבה טכנולוגית וכדומה משפיעים על כל אחד מהבלוקים המרכיבים את המודל העסקי. סדרת השאלות המוצגות היא פתוחה להתאמות שינויים ותוספות, ויש להתאימה למודל אותו בודקים.

SWOT-canvas-1

 

בדומה לאיומים, כך ההזדמנויות יכולות להיבדק מול כל אחד מהבלוקים המרכיבים את המודל העסקי. סדרת השאלות המוצגות היא פתוחה להתאמות שינויים ותוספות, ויש להתאימה למודל אותו בודקים.

SWOT-canvas-2