מה בין יזמים חברתיים ומודלים עסקיים?

מרכז השל ויזמות חברתית

בחודש פברואר 2012 הוזמנתי להעביר סדנה בפיתוח מודלים עסקיים ליזמים חברתיים. הסדנה אורגנה כיוזמה משותפת של ארגון הולנדי בשם Knowmads ושל מרכז השל בישראל. הם הקימו פרויקט שנקרא "מרחב למידה ויצירה ליזמות עסקית וחדשנות חברתית". הם גייסו 25 יזמים חברתיים צעירים, חדורי מוטיבציה, מלאי אנרגיות ועמוסים ברעיונות והעניקו להם תוכנית הכשרה ליזמות חברתית. את המיזם מנהלים עמית לרנר ואופיר אביגד.

התבקשתי להעביר להם סדנא בנושא פיתוח מודלים עסקיים.

מטרת הסדנה הייתה להוסיף להפגיש יזמים חברתיים עם צורת החשיבה המאפיינת יזמים עסקיים. הדרך המתאימה ביותר לעשות זאת היא באמצעות מודל הקנבס לבניית מודלים עסקיים.

הקנבס הוא כלי חשיבה המאפשר לתאר פעילות של כל גוף עסקי באמצעות תשעה בלוקים.  התיאור נעשה בשיטות ויזואליות כך שהתוצר המתקבל דומה יותר לציור מאשר לדוח הנדסי סדור ועמוס בטבלאות.

מהו מודל ה Canvas

פתחנו את הסדנא בהסבר קצר על מודל הקנבס. הסברנו את החשיבות של בניית מודל עסקי לתיאור פעילות עסקית ודיברנו על ההבדלים בין המודל העסקי והתכנית העסקית. חתמנו את הפרק התיאורטי בדוגמה של מודל עסקי המתאר חברת טלפונים בבעלות משותפת לבנק גרמינס ולחברת טלנור. החברה מצאה מודל עסקי להכנסת טכנולוגיה סלולרית לאוכלוסיות החיות בפחות משני דולרים ליום. החבר מייצרת 100 מיליון דולר הכנסות מ 250,000 מכשירים סלולריים שהיא מכרב במימון בנק גרמינס.

לאחר מכן המשתתפים התבקשו לנסח מודל עסקי לבלון. הם היו צריכים לחשוב על רעיון לעסק חברתי המבוסס על בלונים, ולבנות את המודל המתאר את הרעיון. עלו רעיונות במנעד רחב של רצינות. קבוצה אחת חשבה על פעילות לילדים באמצעות בלונים ומהצד השני הייתה קבוצה שהגתה מערכת שינוע אקולוגית להעברת חפצים באמצעות בלוני הליום גדולים.

חתמנו את הסדנא בתרגיל "אמת" שבו כל קבוצה התבקשה לנסח מודל עסקי למחנה קיץ המיועד לצעירים. גם הפעם עלו רעיונות מעניינים שבוודאי יסייעו לפעילים להפיץ את תורתם בקרב אוכלוסיות  היזמי החברתיים.